Stroiki świąteczne

Drzewa iglaste mają swój wyjątkowy, nader specyficzny zapach, który nawet zimą nie traci swojej intensywności. Podobnie jest z kolorem igieł, który nie zmienia się bez względu na porę roku: wiosna czy zima, barwa pozostaje ta sama. Chociaż, prawdziwi znawcy drzew zapewne dopatrzyliby się niewielkiej różnicy. Niemniej jednak, pewne jest to, iż gałązki takich drzew są cienkie i bardzo giętkie, toteż można je dowolnie formować i układać.

To właśnie te charakterystyczne cechy sprawiają, że gałązki świerku czy sosny stanowią najpopularniejszy, a zarazem główny element budulcowy, można powiedzieć- fundament, na którym opiera się istota każdego stroika świątecznego. Oczywiście, o ile nie jest on wykonany z tworzywa sztucznego.stroik bożonarodzeniowy

Tradycyjne stroiki – zrobione z prawdziwych, naturalnych surowców; mają zazwyczaj okrągły bądź owalny kształt, aczkolwiek wymyślne, fantazyjne wzory są również mile widziane. Bardzo efektownie prezentuje się chociażby stroik na planie serca czy też gwiazdy. Możliwości jest wiele, a każdy wzór, jakikolwiek by nie był, znajdzie swojego wielbiciela.

Najprostsze stroiki świąteczne są jednowarstwowe, zatem są niskie i przylegają bezpośrednio do powierzchni, na której się znajdują. To najwygodniejsze i najpraktyczniejsze formy, dlatego też po takie najczęściej sięgamy. Istnieją jednak stroiki formowane piętrowo. Prezentują się one nadzwyczaj okazale i przykuwają uwagę, jednakże są nieporęczne i niezbyt praktyczne. Co prawda, jeśli chodzi o płaską powierzchnię, zajmują tyle samo miejsca, co typowe stroiki, ale ich dużym minusem jest to, iż ograniczają pole widzenia. Przy stole ważne jest to, by mieć możliwość utrzymania kontaktu wzrokowego z osobami naprzeciwko, tymczasem taki stroik zasłania nam współtowarzyszy tworząc swego rodzaju barierę, co utrudnia prowadzenie konwersacji i stwarza dystans.

Zdobienia świątecznych stroików są wykonane z przeróżnych materiałów, zarówno pochodzenia naturalnego, a więc szyszki, łupki orzechów włoskich, skórka pomarańczy,  suszone kwiaty itp., aczkolwiek trudno wyobrazić sobie stroik bez „sztucznych” dodatków w postaci mini łańcuszków,  koralików, bombek czy kokardek.

Jeśli stroik ma stanowić element dekoracji stołu,  musi zostać koniecznie wzbogacony o świecę, której światło rzuci nieco blasku na stół. Z kolei, gdy jego przeznaczeniem  jest zawisnąć na drzwiach wejściowych, możemy opleść stroik lampkami zasilanymi bateriami, by dodać mu nieco uroku, a przy okazji  rozświetlić ciemny korytarz bloku czy front naszego domu.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.