Świąteczna dekoracja stołu

Kolacja wigilijna, poprzedzająca dzień Bożego Narodzenia, jest czymś więcej niż zwykłą kolacją, którą spożywamy w rodzinnym gronie. Czytanie fragmentu Pisma Świętego, dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń, wspólny posiłek… wszystko to niesie ze sobą bardzo głęboki przekaz- ideę jedności i miłości, którą uosabia Dzieciątko Jezus.

Dokładamy wszelkich starań, aby wszystko wokoło wskazywało na to, jak wspaniały czas przeżywamy. Dbamy o dekoracje na zewnątrz domu, by inni wiedzieli, że my również świętujemy- wystrój wnętrza ma zaś przypominać nam samym o tym, co jest w tych dniach najważniejsze.

I tak, zgodnie z wieloletnią tradycją, przygotowujemy dania, bez których Wigilia obejść się nie może, a więc np. barszcz z uszkami, pierogi z grzybami, karp i wiele innych, które wchodzą w skład tych dwunastu, które zazwyczaj pojawiają się na naszych stołach.

Jednak, oprócz samego posiłku, a więc tego, co będziemy jeść, ważne jest również to, jak będzie wyglądał stół, przy którym siądziemy z rodziną i przyjaciółmi. Jego dekoracja jest równie istotna, co potrawy, które pokryją jego powierzchnię.

Aby stół nabrał świątecznego charakteru, nie wystarczy rozłożyć na nim biały obrus. Taki zabieg jest wystarczający podczas niedzielnego obiadu- nie wtedy, gdy mowa o Wigilii. Świeży obrus to za mało, gdy pragniemy świętować Boże Narodzenie. nakrycie stołu wigilijnegoTo przecież wyjątkowe święto, dlatego też wymaga szczególnej oprawy. Zatem, na stole pokrytym białym obrusem, pod którym znajduje się sianko, koniecznie powinien znaleźć się także stroik świąteczny wykonany z gałązek drzewa iglastego – najlepiej ze świerku, gdyż ma on specyficzny zapach, tak idealnie oddający atmosferę zimowego wieczoru. A skoro stroik, to muszą pojawić się na nim ozdoby w postaci małych bombek, pobielanych szyszek, wstążek, maleńkich łańcuszków lub innych przedmiotów niewielkich rozmiarów.  Tak naprawdę możemy użyć wszystkiego.

Oprócz stroika, na stole nie powinno zabraknąć świec, które zadbają o przyjemny, pełen ciepła nastrój. Te elementy są obowiązkowe na wigilijnym stole, bez nich trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek ważną, uroczystą  kolację.

Oprócz tego, ozdobę stołu stanowi wszystko to, co na nim postawimy, a więc zastawa, szkło, sztućce, serwety i serwetki, czy falbany okalające jego brzegi. Naturalnie, znaczenie ma też sposób w jaki rozstawimy poszczególne elementy zastawy, a tu możliwości jest nieskończenie wiele…

Jedno jest jednak pewne: musimy w sposób szczególny zadbać o dekorację na wigilijnym stole, bo znakomite dania wymagają znakomitej oprawy…

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.