Zewnętrzne dekoracje świąteczne

Podczas Adwentu, który jest czasem poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, w sposób szczególny dbamy o duchowe przygotowanie się na Narodzenie Dzieciątka Jezus. Atmosfera, która temu towarzyszy w bardzo istotny sposób wpływa na nasze osobiste odczucia związane z tym wyjątkowym czasem w roku. Zwykło się mawiać, że atmosferę tworzą ludzie. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż w dużej mierze, tak właśnie jest.

Aczkolwiek, są też czynniki pośrednie, które również mają swój udział w tworzeniu nastroju.  Należy zaliczyć do nich wszelkiego rodzaju dekoracje, które swoją obecnością nieustannie mają przypominać nam o tym ważnym wydarzeniu, jakim są Narodziny Małego Jezusa.

zewnętrzna dekoracja świątecznaZazwyczaj jest tak, iż ograniczamy się do stworzenia dekoracji wewnętrznych, aczkolwiek ozdabianie elewacji domu oraz ogrodu jest również praktykowane, zwłaszcza na wsi, gdzie jednak zakorzenione  tradycje oddziałują na ludzi silniej niż w mieście, a i warunki ku temu są lepsze. Miasto to przecież przede wszystkim bloki  i kamienice, wieś natomiast, to domy jedno lub dwurodzinne otoczone ogrodami.

Najpopularniejszymi ozdobami zewnętrznymi, których z chęcią używamy są stroiki zawieszane na drzwiach wejściowych domu, tudzież mieszkania.  W wielu przypadkach, stanowi to jedyny zabieg, który wykonujemy w celu uatrakcyjnienia naszego lokum, w głównej mierze wtedy, gdy jesteśmy lokatorami budynku wielorodzinnego. Inaczej natomiast jest w przypadku, gdy mieszkamy we własnym domu, a dodatkowo posiadamy przestronny ogród. Wtedy właśnie, decydujemy się na stworzenie prawdziwie bajkowej scenerii przed naszym domem. Typowe lampki choinkowe  nagle stają się elementem o znacznie szerszym zastosowaniu. Możemy opleść nimi kolumny ganków, barierki przy schodach okiennice czy nawet wieńczenia dachu. Duża ilość kolorowych światełek uczyni z naszego domu jasny punkt w ciemną noc, który będzie błyszczeć milionem barw.

A żeby dom wyglądał jeszcze bardziej okazale, we frontowej  części ogrodu możemy dodatkowo ustawić drewniane bądź plastikowe figurki imitujące charakterystyczne dla okresu Bożego Narodzenia postaci. Najczęściej spotykanymi są: św. Mikołaj w saniach ciągniętych przez renifery; paśnik z sianem, a przy nim małe sarenki, elfy, a nawet żłobki z Dzieciątkiem.

Jak widać, pomysłów nie brakuje. A wszystko po to, by poczuć ten niesamowity, jedyny w swoim rodzaju, bożonarodzeniowy klimat zimowej nocy…

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.